Trafikte Güvenli Geçiş Kuralları
 Menteş; “Geçme, çift yönlü yüksek riskler içeren bir yapıya sahiptir. Bu nedenle geçişler sırasında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Sollamanın güvenle başlaması, devam ettirilmesi ve sonuçlanması aşamaları, sürücü tarafından dikkatle değerlendirilmelidir. Bu süreçlerden herhangi birinde, küçük bir risk ihtimalinin bulunması bile, geçme niyetinden vazgeçilmesini zorunlu kılar” dedi.
Güvenli bir sollamanın yapılabilmesi için geçmenin; yasal olması, güvenli olması, aracın teknik yeterliliği kapsamında olması gerektiğinin altını çizen Menteş, sollamanın yapılacağı kesimde, trafik işaret levhaları veya çizgileri ile bir yasamlama bulunmadığının kontrol edilmesini, ancak işaret levhalarının çirkin amaçlarla sökülmüş, yol çizgilerinin de doğal etkenlerden silinmiş olabileceğinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Sollamadaki tehlikenin düzeyinin; hız, mesafe ve zamanla doğrudan ilgili olduğuna vurgu yapan Menteş; “Güvenli bir geçiş için hızınız yeterli değilse, gereksinim duyacağınız zaman ve mesafe de yoksa, solama yapmamalısınız” şeklinde konuştu.

“Yasal olan bir geçmenin, güvenli olmadığı durumlar var mıdır?” sorusunu cevaplandıran Menteş; “Evet vardır. Örneğin; solama yapmak istediğiniz yol kesiminde herhangi bir yasaklama olmayabilir. Ancak güvenli bir geçiş için tahmin ettiğiniz yeterli mesafeye ulaşamadan bir yasaklamanın başladığını görüyorsanız, yasaklama olmamasına rağmen kesinlikle geçmeye başlamayınız” dedi.

Niğde Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Osman Menteş, ‘Trafikte Güvenli Geçiş Kuralları’ konusunda daha sonra şöyle konuştu:
“Solama sırasındaki riski en aza indirmek için, karşı yönde bir araç varsa yasaklanmamış olsa bile geçme yapmamalısınız. Ancak bu aracın size oldukça uzak olduğunu düşünüyorsanız aracınızın hızını, geçme zaman mesafesinin yeterli olduğundan eminseniz solamaya başlayabilirsiniz.

GEÇME YASAKLARI

Arkadan gelen araç, geçme işareti vererek solamaya başlamış ise, siz geçme yapamazsınız. Karayolları Trafik Yönetmeliği bu sınırlamayı açıkça belirtmiştir. Solamaya başlamadan önce önünüzdeki trafik kadar, arkanızdaki trafiği de aynalardan kontrol etmelisiniz.

İşaretlerle belirlenmiş bir yaya veya okul geçidine yaklaşırken geçme yapmamalısınız. Buraları kullanmakta olan çocukların göz yüksekliğinin, sizi görmeye yeterli olmayabileceğini unutmayın. Ayrıca onların riskleri tahmin etme yeteneklerinin çok fazla gelişmemiş olduğunu, sakın aklınızdan çıkartmayın. Geçitlerin üzerinde durmayın. Geçitlerin kenarında taşıt yoluna girmek isteyen çocuklar varsa, durun ve onlara geçme hakkını tanıyın.

Bir kavşağa yaklaşırken şehir içinde 30, şehir dışında ise 150 metre mesafede geçme yapılmaz. Bu mesafeler, kavşaklara yaklaşırken devamlı çizgilerin başlamış olduğu uzaklıklardır. Kavşaklara yaklaşırken güvenlik ve kapasite nedenleri ile böyle bir kısıtlama getirilmiştir. Daha belli mesafelerde bu yasaklamalar getirildiğine göre, kavşak içerisinde geçme yapmak, şerit değiştirmek mümkün değildir.

Görüşün kapalı olduğu tepe üstlerine, virajlara yaklaşırken sollama yapılmamalıdır. Buralarda yapılabilecek hiçbir geçme yasal değildir. Ayrıca aracınız ne olursa olsun yeterli, zaman ve mesafenizin, görüş alanıyla kısıtlı olması nedeniyle güvenli olmaz.

İki yönlü trafik tarafından kullanılmakta olan köprü ve tünellerde geçme yapılmaz.
Güvenli bir geçiş için öncelikle geçme yapacağınız yol kesimindeki görüşe ilişkin şartlar değerlendirilmelidir. Herhangi bir görüş engelinin olması durumunda asla geçme yapmayın. Yol kenarındaki ağaçlar, binalar, sis, yoğun yağış, tepe üstleri ve ilerisi görülmeyen virajlar görüş engellerine örnektir. Görüş engelinin bulunduğu bir yerde sollamada ısrarlı olmak adeta rulet oynamak gibidir.

Düz yol kesimlerinde geçmeye başlamadan önce, ilerideki en uzak noktayı görmek için aracınızı orta şeride yaklaştırın.

Önünüzdeki araca, asla yasal takip mesafesinin altında yaklaşmayın. Böylece hem gerektiğinde yavaşlamak, hem de önünüzdeki aracın ileriyi görmenizi engellememesi için önlem almış olacaksınız.

Geçiş sırasandı; “Görüş mesafesi, Hava ve yol durumu, Önünüzdeki araç, karşınızdan gelen araç ve kendi hızınızı, arkadaki araçları gözleyin.

Güvenli bir geçiş için öncelikle takip mesafesi korunmalıdır. Nasıl olsa yol serbest, görüş de açık, ‘geçeceğim’ diyerek, önünüzdeki araca yaklaşmayın. Aksi takdirde, hem görüş mesafenizi kısaltacak, hem de gerektiği kadar hızlanacak mesafeyi bulamayacaksınız.

Düz yol kesimlerinde mümkün olduğunca ileriyi görebileceğiniz kadar orta şeride yaklaşın. Böylece karşı şeritten bir araç gelmediğinden emin olabilirsiniz.

Geriyi görme aynanızdan arkaya bakın. Ancak aynalar sizin istediğiniz yeri değil, kendi yansıtabildiklerini gösterirler. Bu nedenle, başınızı sola doğru hafifçe ve hızla çevirin, kör noktayı kontrol edin. Arkanızdan araç gelmediğinden emin olun.

Geçeceğiniz aracın sürücüsünü selektör yaparak uyarın. Daha sonra sol sinyalinizi yakın ve geçme şeridine çıkın. Geçmezaman ve mesafesini kısaltmak için hızınızı artırın. Ancak hızlanma için vites değiştirmeye gereksinim duyacaksınız. Bunu ya sol şeride geçmeden önce, yada şeride çıktıktan sonra yapınız. Çünkü şerit değiştirmeler sırasında manevra yapacağınızdan, her iki elinizin de direksiyon üzerinde olması gerekir.

Aracı geçtikten sonra karşı yönü ve sağ dış aynanızdan geçtiğiniz aracı kontrol edin. Takip mesafesi kadar uzaklaşınca yada geçtiğiniz aracı aynada tam olarak gördüğünüzde, sağ sinyalinizi verin ve sürme şeridinize girin.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner116

banner113

banner69

banner112

Hemşehrilerim rahat olsun
Niğde Belediyesi, Kızılca Deresi’nden yayılan kötü kokunun önlenmesi için çalışmalarını sürdürürken...

Haberi Oku