Böbrek Taşı Kırma Makinası Niğde Devlet Hastanesine Geldi...
Operatör DR. Artun ÖDEN Böbrek taşıyla ilgili Açıklamalarda Bulundu:
Niğde’miz böbrek taşı bakımından riskli bölgeler arasındadır.Türk toplumunun en az %10 ‘u hayatlarının bir döneminde böbrek taşı problemi yaşamaktadır. Böbrek taşı belirtileri şu şekilde oluşur: 
Ağrı çoğunlukla ani, kıvrandırıcı ve acil servise gitmeyi gerektire bilir.  Bulantı, kusma, sık idrara çıkma ve idrarın yanması, idrarda kanama, ateş ya da taşların idrar kanallarını tam tıkaması nedeniyle idrar çıkışının durmasıdır.
        Böbrekteki  Taşlar  Ne  Olacak ?
Böbrek taşlarının önemli bir kısmı kendiliğinden böbrekten ve idrar yollarından geçerek vücut dışına atılır halk arasında buna taş düşürme denilir ve genel anlamda çok sancılı bir süreçtir. 4mm ve altı taşların %90 ‘ı kendiliğinden düşe bilir. Ancak 6mm ve üzeri taşlar çoğunlukla cerrahi müdahaleyle alınır. Günümüzde girişim gerektiren taşların tedavisinde taş kırma yöntemi cerrahi müdahaleyi gerektirmeden sık kullanılan bir yöntemdir. 
         Taş Kırma
ESWL (vücut dışından şok dalgalarıyla taş kırma ) günümüzde böbrek taşlarının tedavisinde en sık ve güvenle kullanılan tedavi yöntemidir. Bu yöntem açık cerrahinin aksine çevre dokulara zarar vermeden çalışır. Burada taşlar kum taneleri gibi parçalanırlar ve idrarla kolaylıkla atla bilecek bir hal alırlar. Cerrahiye göre daha konforlu daha risksiz ve daha ucuz bir tedavi yöntemidir. 
       ESWL  İşlemi  Nasıl  Uygulanır?
Hasta ESWL cihazının yatak  benzeri masasına yatar ve yatış şekli bu masanın ortasında yer alan su yastığının taşın bulunduğu bölgeye denk gelecek şekilde ayarlanır. Şok dalgaları bu yastığının içerisinden hastanın vücuduna gönderilecektir. İşlem  genellikle 45 dk. ile 1 saat arsında sürmektedir. 
       ESWL İşlemi Ağrılı mıdır?
İşlem sırasında hastanın hissettiği  şok dalgalarının ciltten geçerken yarattığı hafif batmalardan ibarettir. İşlem sırasında ağrı hissedilmesi durumunda bir ağrı kesici uygulaması ardından işleme devam edilmektedir. Tedavi sonrası tedavi bölgesinde hassasiyet ve morarma görülmesi normaldir.
       ESWL Her Hastaya Uygun mudur?
Her böbrek taşı ESWL için uygun olmamakla birlikte taşların %70 ‘İ için uygun bir tedavi seçeneğidir. Kalp pili olanlarda ESWL uygulanırken dikkatli olunmalıdır. 
     ESWL‘ nin Avantajları nelerdir?
Etkili ve güvenlidir, cerrahiye gerek bırakmadan tedavi sağlar, hastaneye yatmayı gerektirmez, vücutta yara oluşturmadan tedavi eder, iyileşme süresi çok kısadır.
     ESWL Böbreğe Zarar Verir mi?
ESWL tedavisinin uzun dönemde böbrekte bıraktığı hasar çok azdır veya yoktur. Ancak çok büyük ve yaygın taşlarda 3-4 seans sonrasında kırılıp temizlenmeyen taşlarda ESWL tedavisine devam etmenin gereği yoktur.  
    ESWL Sonrasında Yapılması Gerenler Nelerdir?
İşlem sonrasında hastanın günlük yaşantısından geri kalmasının gereği yoktur. Kişinin bol bol hareket etmesi gerekir. Hastanın bol bol su içmesi taş parçalarının vücuttan daha kolay atılmasını sağlar.
    Hastanemizde son model ESWL cihazı bulunmakta olup bu cihazla taş kırma işlemine başlanmıştır. Bundan sonra hastalarımıza daha iyi bir hizmet verme şansımız olmaktadır ve diğer illere sevke gereksinim en aza indirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner116

banner113

banner69

banner112

Bor'da Pancar Avans Ödemeleri Başladı
Bor Şeker Fabrikası Müdürü Niyazı Develi 2016 yılı pancar avanslarının 27 Haziran 2016 tarihinde ödeneceğini...

Haberi Oku